Park krajobrazowy w Dolinie Baryczy
W każdym województwie znajduje się miejsce, w którym możemy się zrelaksować, odpocząć od zgiełku dużego miasta oraz napoić się pięknem tutejszej przyrody i wspaniałego krajobrazu. Na obszarze województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego takim miejscem jest Park Krajobrazowy Dolina Baryczy.
Przepiękny, obejmujący swym zasięgiem trzy typy siedlisk: stawy rybne, podmokłe łąki i lasy Park Krajobrazowy Dolina Baryczy stanowi aż 87 040 ha powierzchni obu województw. Mieszkańcy gmin Odolanów, Sośnie, Przygodzice, Cieszków, Krośnice, Milicz, Żmigród, Trzebnica, Prusice i Twardogóra mogą się cieszyć cudownymi widokami i krajobrazami.
Dolina Baryczy znajduje się nad rzeką Barycz liczącą sobie 133 km długości, zaczynającą swój bieg koło Ostrowa Wielkopolskiego a kończącą w okolicach Wyszanowa. Wszyscy miłośnicy przyrody i historii znajdą tu dla siebie miejsce. Najcenniejszy w Polsce ekosystem - Stawy Milickie, pałace, parki, kościoły, budynki kamieniczki, wiejskie chaty to podstawowe elementy na jakie możecie liczyć zwiedzając Dolinę Baryczy.
Obszar Parku objęty jest Konwencją Ochrony Środowisk Wodnych z Ramsar. Ochrona obejmuje populacje ptaków zamieszkujących tereny wodno-błotne okresowo lub jedynie w nich przebywające.
Wśród roślin występujących na tym terenie możemy spotkać: bukwice zwyczajną, goździka pysznego, grzybienia białego, kozłka dwupiennego, trzcinę pospolitą, storczyka szerokolistnego, liczne gatunki trzęślic i turzyc oraz zwierzęta chronione: nietoperze, dziki, sarny, daniele, jelenie, krety, jeże i norki amerykańskie.
Ponadto występują tu takie ptaki jak kormorany, liczne kaczkowate, czajki, rycyki, kuliki wielkie, rybitwy, mewy śmieszki, zimorodki, kokoszki wodne, kanie, pelikany. Ornitofauna w Dolinie Baryczy jest bardzo bogata i stanowi jeden z ważniejszych rejonów ornitologicznych w Europie.
Dwoma głównymi elementami krajobrazu w Dolinie Baryczy są woda i las (z czego lasy stanowią około 27% powierzchni parku). Na terenie parku znajduje się 69 obiektów zielonych, posiadających pochodzenie kulturowe i zabytkowe: parki podworskie, parki cmentarne, skupienia drzew i krzewów przy kościołach i cmentarzach.
Dla wszystkich turystów władze parku przygotowały specjalne szlaki turystyczne piesze, konne, kajakowe i rowerowe. Bogata baza noclegowa na terenach gmin pozwoli wszystkim zwiedzającym zakwaterować się i spokojnie zwiedzać Park Krajobrazowy.
Mam nadzieje, iż ciekawe historyczne i turystyczne atrakcje zachęcą was- turystów do przyjazdu na zachód Polski i zobaczenia jedynego, takiego w Polsce regionu Natura 2000. Co więcej, możecie liczyć na pomoc krajan, którzy wskażą wam idealne miejsca do zwiedzania i wypoczynku na łonie natury.
Autor: Justyna Cukrowicz
Dodaj komentarz